Varētu teikt, ka ir izskanējis viens no jaudīgākajiem pasākumiem Latvijā - Lauku kopienu parlaments, bet tā nav - jā, ir noslēdzies trīs dienu diskusiju, sarunu, vieduma, skaistuma, radošuma, zināšanu, vēlmju, lēmumu, ieceru, nākotnes soļu maratons - bet.. tas joprojām skan... tas skan ikvienā, kas bija klātesošs un klātjūtošs. Šajās dienās izjutu tik ļoti lielu savējo sajūtu, kopā būšanas sajūtu, ka bija tāda pat kā fiziska izjūta - ka šo siltumu un mīļumu var ielikt groziņā kā pīrādziņu un paņemt līdzi uz mājām kā ciemkukuli, kas no Mālpils līdzi dots. Paldies jums (mums) visiem, visiem! Šis atkal bija vareni un skaisti! Paldies, Latvijas Lauku forums komandai un Mālpils Iedvesmo! Šādu notikumu dēļ ir vērts dzīvot un darīt!
_____________________
2025.gada 11.–13. jūnijā Mālpilī, Siguldas novadā, norisinājās 7. Latvijas Lauku kopienu parlaments, pulcējot vairāk nekā 300 dalībniekus no visas Latvijas – kopienu līderus, nevalstisko organizāciju pārstāvjus, uzņēmējus, pētniekus, pašvaldību un valsts iestāžu darbiniekus. Balstoties 22 darba grupu un četrās diskusijās gūtajiem secinājumiem, tika definēti četri “Lauku attīstības kompasa” pamatprincipi – uzticēšanās kopienām, teritorijai pielāgotas inovācijas, lēmumi tuvāk problēmai un ieguldījumi sociālajā kapitālā – un trīspadsmit konkrēti rīcības virzieni, sākot ar kopienu drošību un noturību un beidzot ar pārtikas pašpietiekamību.
Kopienu Parlamenta atklāšanā Latvijas Lauku foruma izpilddirektore Anita Seļicka diskusijas uzsāka ar spēcīgu uzsaukumu, kas kļuva par vadmotīvu gan diskusijām, gan rezolūcijas izstrādei: “Ko mēs nedrīkstam pazaudēt? Vai Latvija nākotnē būs vieta arī lauku kopienām? Mums nepieciešama jēgpilna iespēja rast un īstenot risinājumus, kas ļauj nodrošināt to, ka katram ir tiesības palikt un dzīvot. Tomēr Latvijā joprojām trūkst skaidri nosauktu mērķu laukiem – trūkst apzināta lēmuma: ko mēs gribam no lauku telpas, un ko tā var dot Latvijai. Ir pienācis laiks rīkoties tā, it kā gribam, lai Latvija pastāv arī laukos. Nākotne bez laukiem – nav nākotne vispār.”
No 11. līdz 13. jūnijam Mālpilī notikušais 7. Latvijas Lauku kopienu parlaments pulcēja vairāk nekā 250 dalībnieku – aktīvus cilvēkus no visas Latvijas un ārvalstu viesus, lai trīs dienu garumā diskutētu, meklētu risinājumus un formulētu kopīgu redzējumu par ilgtspējīgu Latvijas lauku attīstību.
Noslēgumā tika pieņemta kopienu rezolūcija, kurā balstoties 22 darba grupu un četrās diskusijās gūtajiem secinājumiem, tika definēti četri “Lauku attīstības kompasa” pamatprincipi – uzticēšanās kopienām, teritorijai pielāgotas inovācijas, lēmumi tuvāk problēmai un ieguldījumi sociālajā kapitālā – un 13 konkrēti rīcības virzieni, sākot ar kopienu drošību un noturību un beidzot ar pārtikas pašpietiekamību.
2025. gada 12. jūnijā Mālpilī norisinās 7. Latvijas Lauku kopienu parlamenta otrā diena, kurā notika 16 darba grupas par daudzveidīgām tēmām, kas vieno un skar ikvienu, kuram rūp lauku nākotne. Šī diena bija veltīta jēgpilnai kopradei – sarunām, pieredzes apmaiņai, analīzei un priekšlikumu veidošanai, kas palīdzēs iedzīvināt ilgtspējīgas, cilvēkcentrētas pārmaiņas visos Latvijas reģionos.
Darba grupas – krustpunkti starp idejām un rīcību
Visas 16 darba grupas bija sadalītas divās paralēlās sesijās – astoņi tematiskie virzieni no dienas vidū, un vēl astoņi pēcpusdienā. Tika aplūkoti jautājumi par līdzdalību, vietējo pārvaldību, kopienu iespējām uzlabot savu drošību, energoneatkarību un mobilitāti. Īpaši svarīga loma bija arī sarunām par sadarbību starp nevalstisko sektoru un pašvaldībām, par pilsoniskās sabiedrības spēju mobilizēt sabiedrību vēlēšanās, kā arī par kultūras un izglītības nozīmi kopienu attīstībā.
No 11. līdz 13. jūnijam Mālpilī norisinās 7. Latvijas Lauku kopienu parlaments, pulcējot vairāk nekā 300 dalībnieku no visiem Latvijas reģioniem – kopienu pārstāvjus, valsts pārvaldes institūcijas, pašvaldības, uzņēmējus, ekspertus, jauniešus un aktīvos iedzīvotājus. Šis ir vienīgais šāda mēroga sabiedriskais forums Latvijā, kurā lauku kopienas pašas formulē savas vajadzības, sadarbības iespējas un priekšlikumus politikai.
Parlamenta pirmajā dienā pasniegtas atpazīstamības zīmes “VIEDAIS CIEMS 2025”. Šajā gadā to ieguvuši astoņas kopienas – Ērberģe, Jaunanna, Jūrciemi, Koknese, Mālpils, Vecbebri, Zaļenieki un Zemīte. Tas ir apliecinājums tam, ka lauku nākotne 7. Latvijas Lauku kopienu parlamentā sākas ar cilvēkiem, viņu idejām, izturību un gatavību sadarboties. Vēl pieci ciemi ieguva diplomus "Ceļā uz VIEDAIS CIEMS 2025" – Dursupe, Jaunsāti, Muldas ciems , Padole, Tūja. Kopumā šobrīd Latvijā ir 40 vietas, kas ir ieguvušas atpazīstamības zīmi “VIEDAIS CIEMS”.